O squashuRelacje

Z wizytą na PSA World Tour

PSA World Tour

PSA World Tour to międzynarodowa seria turniejów organizowana przez Professional Squash Association, która w obecnej formie funkcjonuje od roku 2015, po połączeniu stowarzyszeń PSA oraz WSA.

Najważniejszym turniejem serii są męskie oraz kobiece PSA World Championship (Mistrzostwa Świata PSA). Seria składa się z regularnych imprez – PSA World Tour, z największymi nagrodami pieniężnymi i zdobyczami punktowymi, gdzie grają najbardziej doświadczeni i najwyżej sklsyfikowani gracze oraz z PSA Challenger Tour.

W połowie roku rozgrywane są w Kairze PSA World Tour Finals, w których udział bierze najlepszych 8 zawodników i zawodniczek.

Turnieje mają następujące oznaczenia:
PSA World Tour Platinum – drabinka 48 graczy – $165,000
PSA World Tour Gold – drabinka 24 graczy – $97,500–$100,000
PSA World Tour Silver – drabinka 24 graczy – $67,500–$70,000
PSA World Tour Bronze – drabinka 24 graczy – $45,000–$47,500

PSA Challenger Tour 30 – $30,000
PSA Challenger Tour 20 — $20,000
PSA Challenger Tour 10 — $12,000
PSA Challenger Tour 5 — $6,000
PSA Challenger Tour 3 — $3,000

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie PSA World Tour, gdzie wyniki rozgrywek wraz z transmisjami video można śledzić na bieżąco. Dostępne są również zapisy video z wcześniejszych turniejów.

Mecze najlepszych graczy świata to wspaniała rozrywka i niezapomniane emocje, ale zarazem doskonała edukacja pod kątem obserwacji gry i dobra lekcja dla osób zainteresowanych sędziowaniem. Powtórki video pozwalają spojrzeć na sporne sytuacje z różnych perspektyw.

PSQ World Tour posiada również kanał na Youtube oraz profil FB, gdzie umieszcza skróty ciekawych spotkań i informuje o aktualnych wydarzeniach ze świata squasha.

Pełne zestawienie wyników rogrywek znajdziecie na stronach Wikipedii:
2015–16 PSA World Tour
2016–17 PSA World Tour
2017–18 PSA World Tour
2018–19 PSA World Tour
2019–20 PSA World Tour
2020–21 PSA World Tour
2021–22 PSA World Tour

Karina Tyma wielokrotna Mistrzyni Polski i zawodniczka PSA

Jeżeli chodzi o nasz kraj, to jedynym reprezentantem, a właściwie reprezentantką w PSA World Tour jest zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego (obecnie studiująca i trenująca squasha na Drexel Univeristy, Filadelfia, USA), wielokrotna Mistrzyni Polski – Karina Tyma. Na swoim końce młoda zawodniczka ma zwycięstwo w turnieju PSA World Championship oraz udział w PSA World Championship. Są to największe jak do tej pory sukcesy w historii polskiego squasha.

Z wizytą na J.P. Morgan Tournament of Champions 2019

W styczniu 2019 roku mieliśmy okazję odwiedzić jeden z turniejów serii PSA World Tour w Nowym Jorku.

Oto krótka relacja, która mam nadzieję przybliży jak wygląda tego typu event i dla tych którzy będą chcieli wybrać się na taką imprezę posłuży jako źródło informacji.

Jeżeli chodzi o J.P. Morgan to bilety zakupuje się na daną sesję meczową (dzień, godzina), a sama sesja to dwa mecze – jednen z drabinki kobiet i jeden z drabinki mężczyzn. Cena biletu różni się w zależności od rundy, im dalej tym drożej. Nasze kosztowały 44$ (runda 2 kobiety, runda 3 mężczyźni).

My zdecydowaliśmy się na sobotnie rozgrywki. W momencie zakupu biletu niewiadomo kto w danej sesji zagra. Trzeba zabawić się w pokerzystę, obstawić wyniki i upolować ciekawe mecze.

Nam ta szuka udała się bardzo dobrze. Ale o tym za chwilę.

Impreza odbywa się Grand Central Station. Szklany kort ustawiany jest w jednym z bocznych korytarzy, vis a vis kawiarni. Po dotarciu na miejsce, odbieramy bilety, kupujemy kawkę i wchodzimy na trybuny.

Sesja rozpoczęła się od meczu damskiego. Tutaj niespodzianki nie było, spotkanie Camile Serme vs Milou Van Der Heijden wygrała o wiele bardziej utytułowana Francuska.

Krótka przerwa i czas na spotkanie mężczyzn. Zagrali dwaj bardzo utalentowani gracze z Egiptu – Karim Abdul Gawad (były numer 1) vs Fares Dessouky. Kosmiczny mecz, mecz petarda, przy czym niesamowicie wyrównany, ostatecznie zakończony zwycięstwem tego pierwszego.

Podsumowując, to była wyborna uczta squashowa i bez dwóch zdań – oglądanie takich meczy na żywo to wspaniałe doświadczenie, cudownie spędzony czas i dobrze zainwestowane pieniądze.

Tekst: Paweł Makowski